Kąpiel

Powrót






Czas na kąpiel

Koty krótkowłose nie wymagają kąpania, chyba że bardzo się pobrudzą lub cierpią na alergię. jednak w przypadku ras długowłosych, regularna kąpiel pozwoli zachować dobrą kondycję okrywy włosowej i zapobiegnie przetłuszczaniu się sierści. Weterynarz chętnie doradzi Ci, jak kąpać kota i poleci specjalny szampon.

Przygotuj się

Większość kotów nie lubi moknąć, ale jeżeli masz pod ręką szampon i ręczniki, kąpiel powinna być prosta i krótka. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie, poproś kogoś o pomoc – jedna osoba będzie trzymać kota, podczas gdy druga go umyje. Najpierw dokładnie rozczesz sierść kota, aby pozbyć się kołtunów. Dzięki temu nie będą się kurczyły i zacieśniały pod wpływem wody. Jeśli kąpiesz kota w wannie, odkręć wodę zanim przyprowadzisz go do łazienki. Im mniej hałasu i zamieszania podczas kąpieli, tym lepiej. Napełnij wannę tak, aby woda dosięgała brzucha zwierzęcia. Wcześniej sprawdź, czy nie jest ona zbyt gorąca. Nie musisz używać wanny – wystarczy kilka misek. W jednej z nich namydlij kota, a w innej spłucz.

Mokra robota

Gdy kąpiel jest gotowa, przynieś kota do pomieszczenia i zamknij drzwi – nie chcesz przecież, żeby namydlony zwierzak biegał po całym domu. Możesz zatkać uszy kota watą, żeby nie napłynęła do nich woda. Następnie włóż kota do wody i dodaj mu otuchy uspokajającymi słowami, utrzymując z nim stale kontakt fizyczny. Delikatnie zmocz sierść przy pomocy miseczki lub mokrej szmatki, ale nie polewaj głowy kota, ani nie staraj się go zanurzyć w wodzie. Gdy zaczniesz mycie, kot może wyrazić swój protest poprzez miauczenie. Nie martw się, to normalne. Kotu nic się nie stanie, najwyżej poczuje się trochę przytłoczony. Delikatnie wmasuj szampon w futro, uważając na okolicę twarzy, uszu i oczu. Gdy skończysz namydlanie, dokładnie spłucz szampon, ponieważ jego pozostałości mogą podrażnić skórę. Jeśli używasz prysznica, trzymaj go blisko ciała zwierzęcia, aby ograniczyć hałas i pryskanie.

Zawiń go i ogrzej

Gdy tylko wyjmiesz kota z wody, zawiń go w ręcznik i delikatnie osusz sierść. U długowłosych kotów należy być szczególnie ostrożnym, aby nie spowodować splątania i skołtunienia sierści. Nie wysuszysz kota dokładnie ręcznikiem, dlatego przetrzymaj go w domu, dopóki całkowicie nie wyschnie. Nigdy nie ulegaj pokusie użycia suszarki, ponieważ gorące powietrze może poparzyć kotu skórę.

Kocie życie

Robert Puchalski