Szczotkowanie

Powrót






Koty są bardzo czystymi zwierzętami, ale nawet najbardziej skrupulatny osobnik skorzysta na drobnej pomocy w pielęgnacji. Zwłaszcza, jeżeli ma długą sierść. Szczotkowanie kota to również doskonały sposób na wytworzenie więzi.

Świetnym pomysłem jest przyzwyczajanie kota do szczotki i grzebienia od małego. Czesanie zapobiega powstawaniu drażniących kołtunów i usuwa martwe włosy. Rób to regularnie, a nie tylko zapewnisz kotu czystą i zdrową okrywę włosową, ale też zapobiegniesz powstawaniu pilobezoarów.

Pielęgnacja to doskonały sposób na wytworzenie więzi z kotem. Pozwoli też na zauważenie różnych nieprawidłowości, na przykład odchodów pcheł.

Jak często?
Jeśli masz długowłosego kota, czesz go grzebieniem codziennie, albo przynajmniej kilka razy w tygodniu. Koty krótkowłose wymagają szczotkowania raz na tydzień.

Co będzie Ci potrzebne
Istnieją specjalne narzędzia do pielęgnacji długowłosych kotów, ale będziesz potrzebować przynajmniej porządnej szczotki i grzebienia. W przypadku krótkowłosego kota wystarczy gumowa szczotka typu „zgrzebło”.

Szczotkowanie
Jeżeli sierść kota nie jest bardzo poplątana, po prostu porządnie ją wyszczotkuj. Nie powinno to zająć więcej niż 5 do 15 minut. Większość kotów uwielbia czesanie, ale jeżeli Twój pupil nie wydaje się zachwycony, zostaw go w spokoju i spróbuj później. Sierść kotów długowłosych czasami się plącze. Jeżeli zauważysz splątane lub skołtunione miejsca, będziesz potrzebować trochę czasu na ich dokładne, cierpliwe rozczesanie. Przytrzymywanie sierści tuż pod kołtunem zapobiegnie ciągnięciu za włosy. Jeżeli trudno Ci się uporać z sierścią Twojego kota, zastanów się nad profesjonalną pielęgnacją.

Kocie życie

Robert Puchalski