Kocie uszka

Powrót






Czy czyścić uszy kota?

Koty potrafią samodzielnie zadbać o prawidłową higienę uszu. W ramach profilaktyki wystarczy, że będziesz regularnie kontrolował ich stan raz w miesiącu. Nadmiar woskowinowego osadu lub zmiana koloru wewnętrznej części ucha może być oznaką choroby. Oprócz zmian skórnych może pojawić się swędzenie. Dlatego sygnałem choroby może być drapanie się kota po uchu lub pocieranie głową o różne przedmioty. Wszystkie niepokojące zmiany w kocich uszach należy skonsultować z weterynarzem, który prawidłowo oceni ich stan i zdecyduje o odpowiedniej terapii.

Czyszczenie kocich uszu może okazać się koniecznością. Bardzo często spotykaną kocią przypadłością jest świerzbowiec uszny. Pojawia się on zwłaszcza u kotów wolno żyjących. W przypadku, gdy kot miał już wcześniej problemy zdrowotne z uszami lub ma obniżoną odporność, kontrolę czystości warto przeprowadzać częściej. Twój kot może mieć większą tendencję na choroby uszu. Zlekceważenie pierwszych objawów może doprowadzić do grzybicy lub infekcji bakteryjnej.

Do czyszczenia kocich uszu można użyć płynnej parafiny, która dostępna jest w każdej aptece. Wystarczy użyć 2-3 krople parafiny bezpośrednio nałożonej na zewnętrzną część małżowiny ucha, a następnie delikatnie rozprowadzić ją palcami po wewnętrznej części małżowiny ucha.

W sklepach zoologicznych są gotowe preparaty do przemywania uszu w formie płynu i żelu, które mogą zawierać różne substancje dodatkowe, które wzmacniają podrażniony chorobą naskórek. Po gotowe preparaty warto sięgnąć, kiedy nasz kot ma nawracające problemy z uszami.

Oczywiście w przypadku czyszczenia uszu, jak i innych zabiegów pielęgnacyjnych, im szybciej wprowadzisz kota do tej czynności, tym więcej zaoszczędzisz mu stresu.

Kocie życie

Robert Puchalski